Létající Jawa 650

Létající Jawa 650
Jawa Dragster

 

Jawa 650 Dragster   Stát se závodníkem je snem nejednoho malého kluka, ale málokomu se takový sen splní. Záleží na tom, jestli máte chuť, výdrž a pár šikovných kamarádů. Závodní speciál pro klání dragsterů si pak můžete postavit třeba ze sériové Jawy.

   Nejprve jsem si udělal licenci, a pak začal přemýšlet s čím budu závodit. V tu dobu do mého bývalého zaměstnání přišla na dlouhodobý test Jawa 650. To nás inspirovalo a řekli jsme si, že zkusíme postavit závodní speciál z ní, protože poměr váhy a výkonu se blížil motocyklům Halley-Davidson, s nimiž se závodí nejčastěji. Základem bylo kompletní rozebrání, odlehčení rámu, když jsme použili karbon na světlo, blatník, kryt řetězu. Co nejvíc věcí jsme vyměnili za hliníkové, co nešlo vyměnit, jsme odvrtali, popisuje Ing. Přemysl Vaněk závodník.

Jawa 650 Dragster   Jakými úpravami prošel samotný motor?

  Snížili jsme válec a nyní je komprese 11,4, přičemž sériová byla zhruba 9. Jsou použity speciální stavitelné vačky a lze je seřizovat podle požadavku, buď na nejvyšší výkon nebo nejvyšší kroutící moment. Namontovali jsme jiný karburátor, použili jsme přímé sání. V sériovém provedení má Jawa dva výfuky do jednoho, my máme z každého kanálu jeden výfuk. Kanály jsou vyleštěny a zvětšili jsme sání i výfuk. Důležitou věcí je závodní zapalování Ignitech, které si můžeme ladit přes počítač.

  Jaké jsou výkony, kterých dragster dosahuje?

  Motor disponuje výkonem 75 HP při 8000 ot./min. Maximální točivý moment je 75 Nm. Zajímavá je váha. V sériovém provedení Jawa 650 bez náplní váží 187 kilogramů, náš speciál váží i s náplněmi 140 kilogramů.

  Aby si člověk splnil svůj sen nemusí mít za sebou početný tým a doprovodný vozidla. Stačí pár kamarádů a chuť závodit. Vítězství voní totiž naprosto stejně po benzínu.

 

Martin Smolík ČT - Automotorevue 12.11.2005

 

Jawa 650 Dragster