2. a 3. Setkání 2007

Fotogalerie z druhého setkání ZDE

Fotogalerie z třetího setkání ZDE

 

Ve dnech 22. - 23.9.2007 se uskutečnilo letos již druhé, celkově však už III. Setkání majitelů Jawy 650. Pro letošní podzim jsme s Jirkou „Jawamanem“ vybrali za místo akce přímo rodiště našich milovaných strojů – Týnec nad Sázavou. A štěstěna nám byla zřejmě velmi příznivě nakloněna, neboť nám velmi vyšla vstříc i firma JAWA spol. s r.o. Díky ní a hlavně díky velmi osobnímu přístupu jejich zástupců, počínajíc generálním ředitelem Ing. Zasadilem, přes aktivního :-) Petra Jaloveckého, až k pánům Ing. Vackovi a Hruškovi, byl letošní program opravdu nabitý a umožnil nahlédnout fanouškům Jawy i pod její pokličku. Samozřejmostí III. Setkání bylo i zajištěné dokonalé počasí, které jsme operativně zajistili pomocí zaklínadel a formulí, které ovšem odmítáme dát v plen veřejnosti. Síly šetříme na IV. Setkání :-)

Již v pátek se na místo akce bleskově průběžně dostavili oba organizátoři (Robert „Bob“ & Jirka „Jawaman“) spolu s asistenty (Liborem „Jawamaniakem“ a Jardou „Votvírákem“). Po rekognoskaci terénu, pracovní schůzce v Jawě, domluvě s Městskou policií Týnec n/S a kontrole trasy vyjížďky, byly jednotlivé kroky akce doladěny a již první nedočkavci na svých silných strojích z celé republiky začali parkovat na místě před hotelem Nad řekou. Příjemné večerní rodinné posezení, klidná noc a ráno si organizační tým obléká své výstražné vesty, které věrný majitel černého „Klacíku 650“ Mirek Tůma opatřil potiskem s logem Jawy a nápisy, rozehřívá své stroje, poslední instrukce a všichni po výkřiku „AKCE“ odjíždějí na svá místa.

Na parkoviště před Městským úřadem po 9. hodině přijíždějí první účastníci. Co několik minut je slyšet burácení mocného jednoválce, který ač rakouský, bije pravidelně v českém stroji (a pak že Rakousko-Uhersko je přežitek...). Řada strojů se natahuje, Klacíky jsou střídány Stylkami a objevuje se i Dakar. Přijíždí pak auto kolegy motorkáře, který vyměnil pro tuto akci řidítka za kameru a v 10 hodin je akce neoficiálně zahájena. Městská policie nám zajišťuje bezproblémový výjezd na hlavní tepnu města, projedeme slavnostně městem a opět díky MP Týnec pak bezpečně míříme k branám závodu, kde všechny naše stroje přišly na svět. Zaplníme plácek před vrátnicí a akce může začít. Spolu s Jirkou „Jawamanem“ jsme oficiálně zahájili III. Setkání majitelů Jawy 650. Úvodní slovo pak připojí i gen. ředitel Jawy p. Zasadil, pochlubí se zlepšující se současnou situací továrny a p. Jalovecký pak představí program, který pro nás Jawa přichystala. Na továrním stroji mají možnost účastníci projet připravenou trasu jízdy zručnosti ,kdy vítězové obdrží pohár a všichni účastníci jízdy dostávají knížku o Františkovi Šťastném. Mezitím se zájemci (já jako první! pozn. autora) mají možnost svézt se na prototypu Jawy 250 (Travel), prohlédnout si na dvůr vytlačené Jawy 650, které prošly testy, Jawu 650 Motard i Jawu 650 Classic v limitované edici, která patří Vlastimilu Tlustému.

Dopoledne se rozbíhá, někteří z nás se vozí na Jawě 250 nebo při jízdě zručnosti povalením kuželky či shozením „břevna“ dávají šanci vyniknout čerstvějším majitelům Jawy, aby si užili svých 5 minut slávy :-) a následuje velmi očekávaná část – návštěva závodu Jawy/montáže. Protože Jawa realizuje významnou exportní zakázku, je i v sobotu v továrně provoz na některých úsecích. Všichni netrpělivě stoupáme po schodech a za doprovodu a vysvětlujících slov pana Vacka procházíme jednotlivé úseky montáže. Zdálky asi připomínáme japonské turisty, neb se jednotlivci rozlézají všude možně a blesky osvětlují halu víc, než když Křižík spustil kdysi svoje obloukovky naplno.

Po návštěvě závodu a ještě několika jízdách zručnosti, které se s velmi dobrým výsledkem zúčastnil i Vlastimil Tlustý, jenž si přijel pro svého limitovaného „Klacíka“, se kolona Jaw 650 vydává do restaurace U Vrtišků na oběd (měli vynikající řízek, pozn. aut.) a následuje společná asi 60 km vyjížďka 28 strojů. Organizátoři ve výstražných vestách vzorně vedou kolonu a zastavují provoz (musím nás pochválit, když to neudělám, kdo jiný, že?...) a po asi 45 km zastavujeme u Muzea motocyklů na Konopišti. Pro hrdé majitele Jawy 650 ve skupině je vstup i parkování zdarma (ještě jednou děkujeme!!!), takže následující půlhodina je vyplněna nábožným okukováním restaurovaných předchůdců našich 650tkových hraček. Po společné fotce se vydáváme zpět a míříme před kulturní dům do Týnce (bývalá továrna na kameninu, kterou hrabě František Josef z Vrtby nechal postavit v roce 1812; později odkázal konopištské panství a tedy i týneckou továrnu Janu Karlovi, knížeti z Lobkovic. V době prusko-rakouské války zanikla výroba z důvodu konkurence a nedostatku dříví. Budova továrny byla přeměněna arcivévodou Ferdinandem d´Este na hotel, pozn. p.Hrušky). Na místo se dostavuje i „zlatý hřeb večera“, cestovatel na Jawě, výborný vypravěč a úžasný motorkář No.1 Jarda Šíma.

Večer začíná netradičně – dražbou věcí s tématikou Jawa a Jawa 650 ve prospěch kolegů, kteří byli okradeni na jaře na II. Setkání zloději, kteří navštívili kemp. Atmosféra je vyhecovaná, licitátoři ví jak na to a během večera, kterého se účastní už jen ti, kteří mají nocleh (cca 20 lidí), dochází vskutku k nervydrásajícím soubojům o nádherná trička od Katky, artefakty Jawamaniaka či Dr. Motexe a dalších, kteří předměty věnovali do dražby. Šílenství se přenáší i na Jardu Šímu, který vrhá do víru licitování i obsah svých kapes, aby se stal držitelem trička s logem Jawa a nápisem Dakar, o které se přetahuje s Jardou Votvírákem. Cenu psát nemůžu, třeba by mu pak manželka zakázala takhle courat samotnému... ;-) Hektická dražba nekončí, rozproudění zájemci dále utrácejí celoživotní úspory, nabídka stíhá nabídku, ruce létají ku stropu, mnohdy licitátor ani nestačí říci cenu a už prší horentní nabídky! Jen studený Staropramen ochlazuje bublající vášně a kdyby v místnosti bylo na zemi i lino s logem Jawa, prodalo by se i to! Rozjetý Jarda Šíma dává do dražby i originál moto brýle a rukavice, které projely Paříž – Dakar a bitva neustává. Vítězem je Jawaman, který s vidinou dalších dní o chlebu a o vodě přebíjí nejvyšší nabídkou a opojen vlastnictvím těchto ikon přepočítává dvou a pětikoruny v kapse, co mu tak více-méně zbyly...
Celková suma, která poputuje v poměrných částech na konta okradených, je 11.670,- Kč, což při účasti cca 20ti zájemců je vskutku zajímavé číslo. Autor doporučuje, aby vydražitelé nedávali číst tyto údaje svým drahým polovičkám. těžko pak vysvětlí, že utratili peníze za to či ono, když tvrdili, že na tu skvělou blůzku nebo mixér jim peníze fakt zase nezbudou :-)

Slova se pak ujímá Jarda Šíma a poutavě doprovází promítání fotografií z cesty „Do Dakaru na Dakaru“. Odpovídá na otázky, vypráví zážitky a z obecenstva co chvíli zazní zvídavá otázka. Báječné posezení pak doplní několik společných fotek a utrmácení účastníci se směřují neomylně do svých postelí. Věrni již zřejmě tradici, do hotelu se vměstná o 50% více jawistů, než bylo původně objednáno, nikdo však nezůstává venku na zemi, jen Jarda Šíma odburácí za účasti všech 4 taktů v jednom válci se svým strojem do tmy. Doufám, že jel domů, ne do Dakaru. Ale moc bych se nedivil... :-) Nedělní úsvit pak již jen může sledovat rozjezd Jaw do celé ČR.

Co napsat závěrem? Tak jen napovím, že už teď organizační tým přemýšlí o IV. Setkání, že u Jawamana (www.jawaman.wz.cz) se shromažďují fotky a akční video ze Setkání, které bude k dispozici.
Chci napsat, že tohle všechno by se nepovedlo bez podpory a zájmu všech účastníků na Jawách. Děkuji za to, že jste respektovali všechny naše pokyny a přispěli tím k hladkému chodu. Rád bych explicitně vyjádřil poděkování Jawa Moto spol s r.o., bez níž by III. Setkání nebylo tím, čím se stalo. Věřím, že i tato tvář továrny je jedním z faktorů, který buduje vztah majitele ke značce. Díky moc. Chci poděkovat Městské policii v Týnci za spolupráci, bez Vás by naše doprava v koloně určitě vyvolala vrásky v obličeji nám i ostatním účastníkům provozu. Díky Muzeu Jawy na Konopišti, takto vytříbená kolekce strojů a laskavý přístup k návštěvníkům je to, co bude lákat návštěvníky i nadále. Stejně tak oceňuji i ochotný a pružný přístup hotelu Nad řekou při ubytování a navíc: děláte báječnou salámovou pizzu! A v neposlední řadě děkuji členům organizačního týmu, co nám se vším pomáhali – Jardovi „Votvírákovi“ a Liborovi „Jawamaniakovi“, bez Vás by to nebyla zábava. Věta poslední – Díky Jirko „Jawamane“ Jánošíku, ve spolehlivosti si nezadáš se švýcarskou bankou a tak to se mnou snad ještě vydržíš a něco ještě upečeme ;-)

Robert „Bob“ Vacek

PS – berte prosím vyjádření díků různým subjektům v posledním odstavci tak, že mými ústy 100% promluvil i Jirka „Jawaman“.